Аюрведични съвети за здравословно хранене
Аюрведичните текстове дават препоръки за здравословното хранене, което е важна част от здравословният живот.
Когато знаем какви са правилата за здравословно хранене, причините и резултатите ще са мотивиращи да ги следваме.
Древните са знаели толков много за света, природните закони, здравословното хранене, които са им осигурявали спокоен и балансиран начин на живот.
Храната е лекарство и се приема на гладно
За да се храните здравословно, основно правило е – приемайте храна само когато храносмилането на предишното хранене е приключило. Признаци за това са усещането за лекота, свежест, енергичност и чисти оригвания, без мирис на храната.
За да се храните здравословно храната трябва да е наслада за всички сетива
Чрез сетивата нашият ум придобива знание за света около нас. Всичко около нас, включително ние сме съставени от 5те велики елемента – земя, вода, огън, въздух и пространство. Сетивата ни възприемат 5те елемента от храната. Не бихме искали да лишаваме сетивата си от храна.
Понякога имаме силно желание за шоколад, доставяме си това удоволствие, въпреки това не усещаме желанието или „жаждата“ си задоволени. Тогава ядем още шоколад, докато не ни дойде в повече и дори тогава „жаждата“ остава. Имали ли сте такива моменти?
Това е типична „жажда“ която не може да бъде задоволена с ядене. Следващият път, когато ви се случи това, опитайте да ядете с всички сетива. Опитвали ли сте да се нахраните само с мириса на шоколад? Работи, когато успеем да поставим ума под контрол – когато сме на диета, постим, изчистваме токсини и знаем, че ограничението е от полза за нас.
Очи
С очите възприемаме огъня. Огъня е алчен и ненаситен (имаме много поговорки и за очите и за огъня, свързани с алчността). Формата често лъже.
Преди години живеех в Испания. Тогава ми се случваше да харесам някой десерт с перфектна лъскава глазура, с красиви цветове и изящна форма. Такава информация очите ми подават на ума. Тя обаче е частична и непълна. Умът, който се стреми към удоволствия и предусещайки насладата, запълва липсващата информация, която очите не могат да му дадът, с измислена, такава каквато би му харесала и аз си купувам въпросният сладкиш. Когато опитвах тези десерти винаги оставах разочарована.
Така се научих да давам храна на очите си и да гледам тези красиви, примамливи творения, но да не ги консумирам, защото не ми носеха никакво удоволствие.
Език
Когато очите доставят възприетата от тях информация, умът предусещайки приятната наслада, подготвя възприемането на водният елемент от храната чрез обилно слюнкоотделяне. Езикът възприема водният елемент от храната, чрез вкусът. Вкусът на храната може да се възприеме единствено при наличието на вода.
Направете си експеримент. Дръжте езика си извън устата, докато влагата по повърхността му се изпари. Сложете кристалче морска сол и вижте дали ще усетите соленият вкус. По същият начин опитайте и с кристалче захар.
Колко повече храната остава в устата, толкова по-дълго ще усещаме вкуса, особено сладкия. Често не се наслаждаваме на вкуса, а поемаме по-голямо количество в стремежа си да си доставим удоволствие. Удоволствието обаче идва от вкуса, който усещаме с езика.
Нос
Носът възприема земният елемент. Ако сте на диета и не можете да ядете шоколад, можете да се наслаждавате на мириса му. Това би могло да задоволи ума, защото информацията за земният елемент, които е най-тежък, с най-груба форма, постъпвайки чрез обонянието плюс информацията за формата, огненият елемент приеман от очите, дават достатъчно информация на ума и той може да симулира усещането за вкуса, който има в базата си данни от предишен опит.
Въздушният и етерният елемент са най-фините форми на материята. Те се възприемат чрез допир и звук. Чрез тях можем да направим връзката между материалния и астралния свят, да развием фина чувствителност на по-високо ниво. При храната тези усещания са доста слабо изявени, защото храната основно е изградена от земя, вода и огън, а пространството и въздуха са в много по-малко количество. Допира до блокче шоколад или звука от чупенето му няма да предизвика същата реакция в ума както мириса или гледката
Здравословното хранене изисква храната да е топла, омаслена и прясно приготвена
Всичко в природата има един първоизточник и представлява уникална комбинация на петте елемента. В зависимост от тази комбинация съответно има определена енергия или честота на трептене – по-висока и по-ниска. В това число е и храната.
Аюрведа разделя храната по отношение на нейната енергия на три типа – сатвична, раджастична и тамастична (трите гуни).
Сатва е качество, което е свързано с чистота, извисяване, всичко, което ни прави по-добри. Съответно храната носеща такава енергия ни зарежда с това качество или повишава сатвичните ни нива. Такива храни са пресните плодове и зеленчуци, мляко, гхи и др.
Раджас е качество на страст, възбуда, липса на стабилност. Храни, който са богати на това качество са лютива храна, енергийни напитки като кафе, черен чай, лук, чесън, консервирана и ферментирала храна, шоколад и бяла захар.
Тамас е качеството на тъмнината, застой, неподвижност, тъпота, безчувственост, смърт и т.н. Храните в тази група са : месо, риба ( те са мъртви), яйца, алкохол, всички остарели храни – преработени, замразени, готвени и съхранявани повече от 24 часа, храни с консерванти и гъби.
Ние се превръщаме в това, с което се храним! За това избирайки съзнателно качеството на храната, която ядем увеличаваме определени качества в нас. Ти какво качество искаш да преобладава в теб?
Здравословното хранене се случва в прията атмосфера
Обстановката в която се храним влияе на сетивата и ума, съответно на състоянието на нервната система. При активна ПСНС ще имаме правилно храносмилане. Когато обстановката е напрегната или неприятна СНС ще е активна, а тя не благоприятства храносмилането. Съответно храната ще остане несмляна, ще се образуват токсини и усещането няма да е приятно.
Здравословното хранене изисква правилно храносмилане, което ще предотврати образуване на токсини, които увреждат тъканите.
Правилно количество на порциите прави храненето здравослвно
Митахара – концепцията на Йога за здравословно хранене е като всички йога концепции – умереност. 1/2 от стомаха е за храна, 1/4 за вода и 1/4 остава празна.
Преяждането причинява нарушения в храносмилането. Резултатът отново е несмляна храна, токсини, запушени канали, увеличени доши, дисбаланс на всички нива – болест.
Ако се ръководите от тези 5 препоръки за здравословно хранене ще си осигурите перфектно храносмилане, добре изградени тъкани, отлично функциониращи органи и системи, високо ниво на енергия, стабилна и уравновесена нервна система, спокоен ум и перфектно здраве.
Здравословното хранене е задължително за всеки човек, който иска да живее дълго и щастливо.
Последни коментари