Каква е целта на йога
Ще откриете много статии в интернет за йога, история, видове и т.н. В морето от информация може да се загубите и да пропуснете основната цел – контрол над ума и усъвършенстване на съзнанието. Неразбирането на тази основна цел може да ви подведе и да останете разочаровани ако например се насочите към йога, за да регулирате кръвносто си налягане, за да свалите килограми, за да неотрализирате стреса, но изпълнявате упражненията и практиките единствено като действия, без да се опитвате да поставите под контрол ума.
Започни курс йога за начинаещи и ще поставиш стабилна основа на своята практика, за усъвършенстване.
Контрол над ума. Контрол над мислите. Контрол над емоциите.
Най-вероятно здравословното ви състояние е резултат на неправилни мисловни нагласи, недисциплинирани действия и бурни емоции, които изстискват енергията на тялото и водят до болести и ако не промените нищо от това, различен резултат няма да има. Контрола над мислите и ума е средството на йога, а целта е извисяване и усъвършенстване на съзнанието и сливането му с Създателя.
Как се постига тази цел, какви са начините?
- Постоянни усилия, без прекъсване, всеки ден, с отдаденост и усърна работа – чрез упражнения, дихателни практики, медитация, релаксация – в зависимост от вашият тип, темперамент и интереси. Не е нужно да отделяте дълги часове, но е нужно да правите това за себе си всеки ден. Абхияса е термина на санскрит, който се използва за тази цел.
- Безпристрастно – не се фиксирайте в резултатите, това бързо ще ви демотивира и ще потърсите нещо друго с надеждата за бърз ефект. Стремете се да правите своята практика всеки ден и нека това да е целта ви. Днес се чувстваш уморен, тогава направи само дихателна практика или релаксация, разходка в парка и медитация, но не пропускай нито един ден. Стремете се към постоянство, а резултатите ще дойдат, но не ги поставяйте на преден план. Вайрагия е термина на санскрит, който се използва за тази цел.
- Самонаблюдение – това е много важна част от пътя на усъвършенстване. Направете си дневник. Отбелязвайте всеки ден, в който сте направили своята практика. Записвайте усещанията и ограниченията, които забелязвате, промените, които забелязвате в повединието и мислите си. Когато започнете да се смонаблюдавате ще забележите некоректните си мисловни програми и ще сте способни да ги коригирате, защото първата стъпка към промяна е осъзнаване на това, което подлежи на промяна. Свадхиайя е термина на санскрит, който се използва за тази цел.
Основни принципи
Основните принципи в йога са дефинирани в „Йога сутра“ от индийският мъдрец Патанджали около новата ера. Той събира и систематизира цялотознание за йога, което до тогава се е предавало устно от учител на ученик.
Пътят на йога е съставен от осем степени (анги), поради което системата енаричана често ащанга йога (осемстепенна). Това са осемте основни принципав йога – Яма, Нияма, Асана, Пранаяма, Пратяхара, Дхарана, Дхяна, Самади.
Те са основата на всяка една йога система . Насочени са към овладяване и контрол на съзнанието. Първите пет съставят Хатха йога.
Отношение към света – Яма
Етичните норми и правила, принципитекоито определят отношението ни към света:
*Ахимса – ненавреждане на другите и на себе си чрез мисли, думи или дела;
*Сатя – истина, всички мисли, думи и дела да се препокриват с фактите, с действителността;
*Астея – въздържане от присвояване на чужд труд, вещи, мисли;
*Брахмачаря- целомъдрие;
*Апариграха – отсъствие на алчност;
Дисциплина – Нияма
*Шауча- чистота (тяло, дух, ум);
*Сантоша- доволство и приемане;
*Тапас- дисциплина, самоограничение;
*Свадхиая- себеизучаване, обучение,търсене на отговор на въпроса:
“Кой съм аз?“
*Ишвара-пранидхана- отдаване на почит към твореца(Бог, Природа, Висша сила, нещо което за нас е причината за сътворението);
Асана
Стабилна и удобна поза, в която не задържаме дъха, вниманието е концентрирано в определена точка и не му позволяваме да блуждае. Липсата на концентрация изпразва от смисъл асана.
След заемане на позата всяко усилие и напрежение трябва да бъде отстранено.
Опитваме се да не създаваме напрежение в мускулите и позволяваме на енергиите в тялото да протичат свободно.
Когато асана е овладяна следва Пранаяма, контрол на дишането -вдишване, задържане на дъха и издишване.
Контрол над сетивата
Чрез сетивата умът придобива опитност. Стремеж към удоволствие от външните обекти и избягването на болката са действията, които предприема умът, под влияние на сетивата. Чрез сетивата губим най-много енергия и овладяването им ще ни позволи да се усъвършенстваме.
Концентрация, медитация и самадхи
Висшите йога практики – концентрация, която преминава в медитация, а тя води до достигане на самадхи са резултат от хатха йога практиките. Всички тези 8 анги се практикуват заедно, всеотдайно и без прекъсване, за да се постигне крайната цел.
Промени, които настъпват в мозъка от редовното практикуване на йога
Ø Мозъчната кора подобрява своето въздействие върху нашите действия и възприятия
Ø Подобрява се контрола върху двигателните и сетивните импулси, идващи към мозъка
Ø Възстановява се правилното функциониране на симпатиковата и парасимпатикова НС
Ø Намалява повишената чувствителност на центъра за болка
Ø Правилно функциониране на центъра за удоволствие, вследствие на това и на горното се получава баланс
Промени нервно – ендокринната ос
Ø Възстановява се ритъма на работа на хипоталамуса
Ø Възстановява се оптималния контрол на хипоталамуса върху хипофизата
Ø Възстановява се координацията между хипофизата и другите жлези
Ø Промени настъпващи в метаболизма
Ø Намалява скоростта на обмяна на веществата
Ø Стабилизира се обмяната на веществата, настъпва баланс между анаболни и катаболни процеси
Ø Намаляват се метаболните нужди
Ø Физиологично забавен метаболизъм вследствие на препрограмиране на целия организъм, а не в следствиена дисбаланс и болестно състояние
Промени на клетъчно ниво
ØОптимизират се състоянията на почивка на клетките т.е. не работят постоянно, а им се дава възможност да почиват, така те се хранят по- добре и се оптимизира процеса на отделяне на отпадъци.
Ø Подобрява се клетъчният ритъм на работа: работа-почивка
Ø Намалява усилието за работа и така се удължава живота на клетката
Ø Клетката получава възможност за възстановяване
Ø Подмладяване поради ефективността и увеличаване времето на живот
Висшите йога практики са етап от Йога.
Когато равенството между ума и тялото евъзстановено, тогава всяка една практика щедоведе до осъзнатост.
Ако това равенство го няма, тогава ефекта от всички практики остава само на физическо ниво,касае само физическото здраве и то до определенастепен. Не се стига до усъвършенстване на ащангите. В курса йога за начинаещи ще получиш знание и практика за личното ти развитие.
Последни коментари