Морковите – кое ги прави суперхрана
Кое прави една храна – суперхрана? Наличието на полезни хранителни вещества, микроелементи, ензими, които човешкото тяло не може да произведе. Морковите с коктейла от ензими, етерични масла, терпени, минерални вещества – калий, натрий, калций, магнезий, фосфор, йод, желязо и микроелементите манган и мед може да се определят за суперхрана.
Съдържание на каротин
Съдържанието на каротин – провитамин А в морковите е най-голямо, в срвнение с останалите зеленчуци. Високата оценка на този елемент прилаган при проблеми с дихателните пътища, способностите му като антиоксидант, антибактериалните му свойства и повишаването на имунитета го прави суперхрана за пролетта.
!!!Внимание – набавяйте си каротина като похапвате моркови, защото ако го приемате като добавка в неправилната доза, той става токсичен. Няма невъзможни неща, но все пак е трудно да преядете с моркови до степен, че да предозирате с каротин. Природата зи знае работата.
Освен ползите за здравето, ползите от каротина като естествена козметика са неуспорими.
- косата и кожата имат неустоим блясък и мекота
- финните линии около очите и лицето не се задълбочават
- ноктите стават здрави и силни
- костите получават необходимите градивни вещества
- очите се подхранват и зрението се засилва
Витамини, минерали и полезни вещества
Провитамин А, в допълнение на всичко изброено до тук, е наречен витамин на растежа. Това означава, че свойствата му в комбинация с антиоксидантните му способности, са средство за подмладяване и регенерация. В Аюрведа тези свойства се наричат расаяна.
Осван това се счита и за афродизиак.
Витамините от група В подпомагат ума, стимулират мисленето и паметта. Нервната система укрепва. Морковите са богати на:
Целулоза
Целулозата в храната идваща от плодовете и зеленчуците осигурява оптимален престой на тази маса в червата и изхвърлянето и своевременно от тялото. При липсата на достатъчно целулоза и консумиране на невегетарианска храна, остатъците от нея се задържат в дебелото черво за дълго време и започва процес на ферментация, при който се отделят газове. Част от тези газове попадат в кръвния поток и се отделят чрез белите дробове – лошият дъх не винаги е резултат от лоша хигиена!
В морковите се съсдържа достатъчно количество целулоза, за да бъдат предотвратени тези случаи на застой. Освен това скорошни открития показват съдържание на фитонциди, които са пагубни за лошите бактерии в червата и похапването на моркови влияе отлично на микрофлората на червата. Ако изядете един пресен морков, количеството микроби в устната кухина значително намалява.
Ползи от високото съдържание на целулоза:
- Помага в грижата за добра фигура
- Подпомага отслабването
- Има благотворно въздействие върху храносмилателната система
- Стимулира храносмилането и перисталтиката
- Освобождава тялото от токсините
Съвети за по-добро усвояване на полезните вещества на морковите
- Каротинът се усвоява по-добре ако към морковите се добави растителна мазнина и лимонов сок
- Сокът от моркови е най-добрият начин за усвояване на каротина, но не е добър начин ако искате да свалите килограми, заради отсъствието на фибри и наличието на захари
- Суров или варен е по добър източник на каротин – определено суров. 14 % по-добра усвояемост
- Ако имате констипация консумирайте морковите сварени, така те имат доказани слабителни качества
- Ситно настърган морковът приеман на празен стомах също ще помогне в случаите на констипация. Подправете с лимон и зехтин/сусамово масло
- Термичната обработка намалява съдържанието на витамини и минерали, но се храносмила по лесно. Ако имате бавно храносмилане гответе зеленчуците бод капак.
- Ако старадате от недостиг на желязо, варени моркови + месо ще подобрят усвояването на желязото в кръвта
Ако все още се чудите дали е трябва да ядете моркови всеки ден нека да си припомним ползите : съдържат много ензими, етерични масла, терпени, минерални вещества. Действат като естествена козметика и антиейдж средство. Подобряват функциите на храносмилането и храносмилателната система. Стимулорат зрението. Отразяват се добре на фигурата, костите и килограмите ни. Всичко това прави морковите еизменна част от здравословното хранене.
В морковите наличието на биоактивни вещества се проявява в повишаване на жизнения тонус, намаляване на инфекциите. Морковите оказват противовъзпалително, диуретично, слабително, спазмолитично, противотуморно, заздравяващо действие.
Лично аз включвам моркова катао супер храна №1 в моя списък и хранителният си режим тази пролет.
Последни коментари