Хранене и режим през зимата? Какво ни съветва Аюрведа
Обичате ли зимата? Температурите падат, дните стават по-къси, а природата замръзва под един бял покрив. Зимноте спортове и забавления в планината ни очакват.
Аюрведа описва зимата като период от годината, в който тялото има огромна сила и имунитет. Нуждаем се само от няколко предпазни мерки, за да се наслаждаваме на този период от годината в пълно здраве и баланс.
1. Сезонните плодове и зеленчуци
За да постигнем баланс със студа в обкръжаващата ни среда следваме принципа – противоположното свойство балансира, а подобното увеличава. Киселият вкус на цитрусовите плодове повишава топлината на тялото. Природата се е погрижила да разползгаме с тях в изобилие през зимата, нека да се възползваме.
Типичните зимни зеленчуци като броколи, цвекло, моркови и сладки картофи са пълни с витамини и минерали, които са важна част от поддържане на силен имунитет.
2. Топли напитки
Зимата е перфектното време за наслаждаване на топли напитки, които не само затоплят душата, но и имат положителен ефект върху здравето.
Различните запарки на чай са богати на антиоксиданти и помагат за поддържане на имунната система. Добавянето на билки като босилек, мащерка, женско биле, канела, куркума, карамфил, черен пипер – ще направи топлата напитка освен всичко, детоксикираща и отпушваща каналите.
3. Богати на протеин храни
Зимата може да бъде предизвикателство за тези, които се стремят да поддържат активен начин на живот. За да се справим с студа, нашият организъм има нужда от повече енергия. Включването на храни, богати на протеини, като риба, пуешко месо, яйца и бобови, ще помогне за запазването на енергийния баланс и изграждането на здравословна мускулатура.
4. Внимавайте със захарта и преработените храни
Зимата ни кара да търсим утеха в шоколада и печивата, но внимавайте със захарта и преработените храни. Те могат да доведат до увеличаване на теглото и да окажат отрицателно въздействие върху общото ни здравословно състояние. Опитайте се да замените захарта със здравословни алтернативи като мед или кленов сироп.
Всъщност недостатъчният прием на достатъчно калории идващи от белтъчини и мазнини със сигурност ще ни подтикнат към бързите въглехидрати.
5. Режим на движение и почивка
Зимата често ни кара да изоставим физическата активност, но редовното движение е ключът към поддържането на добро здраве.
През зимата тялото е силно. Енергията на Кафа доша, която се увеличава предполага големи натоварвания, издръжливост и сила.
Зимата е този период от годината, в който можем да изпълняваме силови тренировки, да работим за изграждане на мускулна маса и повишаване на издръжливостта. Точно това е целта на зимните програми на Йога еспресо.
Повишеният апетит ни налага прием на доста повече храна. Ако не изразходваме огромната енергия освободена от храната, която приемаме тя ще се превърне в мазнини и в края на зимата ще се окажем с увеличени килограми, натрупани мазнини и запушени канали.
Увеличете тренировките, повишете интензивността на упражненията, увеличете количеството на движението си през деня.
Увеличената мускулна маса е по-добрият вариант от увеличени мазнини. Мускулите консумират енергия и стимулират метаболизма, а мазнините са склад за токсини.
Също така, важно е да се отделя време за качествен сън. Редовният режим на сън подпомага обновлението на клетките и повишава енергийното ни ниво. Естествено не трябва да се прекалява! Приятно е да останеш в меките и топли завивки след събуждане, особено когато навън е тъмно и студено. Не ви съветвам да го правите! Излежаването след събуждане увеличава кафа доша и ни прави мързеливи и сънливи през целия ден.
Стресът може да изтощи имунитета и да подкопае здравето. Практикувайте техники за релаксация и медитация, за да поддържате баланса между тялото и ума си. В платформата на Йогатерапия и YouTube канала ще намерите разнообразни практики за справяне със стреса.
Зимата предоставя възможност за промени в нашия начин на хранене и живот. С правилните избори и промени в хранителните навици, можем не само да се справим със студа, но и да направим този сезон период на здравословно преосмисляне.
Последни коментари